• I'm Thinking of Ending Things

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • 1917

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

  • Knives Out

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Parasite

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Lighthouse

  • Rocketman

  • Avengers: Endgame

  • Us

  • Booksmart

  • Captain Marvel

  • Happy Death Day 2U

  • The Mule

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Creed II

    ★★★

  • Venom

    ★★

  • Green Book

  • Widows

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • First Man

    ★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★½

  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

  • Incredibles 2

  • Burning

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Hereditary

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • Searching

  • The Post

    ★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Happy Death Day

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • The Ritual

  • It

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Hostiles

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

  • Good Time

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★

  • Okja

    ★★★

  • Baby Driver

  • Kong: Skull Island

    ★★★

  • First They Killed My Father

  • Logan

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • A Ghost Story

  • Thoroughbreds

  • Wind River

    ★★★★

  • Fences

    ★★★★½

  • Passengers

    ★★

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Moana

    ★★★