Brian has logged 90 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry