• Ghosted

    Ghosted

    ★★½

    Ana de Armas continues to stay at the top of my list bc goddamn 🔥🔥🔥

    Movie was mid but she def elevated this

  • Cocaine Bear

    Cocaine Bear

    ½

    The trailers were better than the actual movie

    Painfully bad, felt like a chore to watch 

    Absolutely zero humor landed, poorly written with cardboard characters

  • Wrath of Man

    Wrath of Man

    ★★★

    Never logged this one, but another solid flick from the always reliable Ritchie/Staham combo.

  • Operation Fortune: Ruse de Guerre

    Operation Fortune: Ruse de Guerre

    ★★★★

    Ohh looky here…another Guy Ritchie and Jason Stratham Crime Comedy with Aubrey Plaza looking fine as hell for the entire runtime. Yeah it slaps. What else did you expect.

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★

    The 1st half of this is absolutely brutality boring

    The 2nd half picks up a little bit but not enough to make this a decent watch

    Gal Gadot alone might’ve bumped this up half a ⭐️ 

    Don’t really need to see another 

    Kind of want DC to go full dark. Less humor. Higher stakes. Less cartoony.

  • Scream VI

    Scream VI

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Would’ve been a 4 but deducted half a ⭐️ because there’s no way on gods green earth that motherfucker Chad survived that shit. Bitch was getting carved up worse than a turkey on thanksgiving. Fuck outta here with that shit.

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★½

    Wow. Biggest surprise in years. 

    Chris Pine just has that charm that instantly wins you over and gets you invested. 

    Not having played any D&D in my life, I didn’t find this to be overly explanative. Just the right balance between storytelling, world building, comedy and characters.

    I’m in for a sequel.

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★½

    Painfully bad. It have zero interest in ever watching this again. Best part of the movie was Jonathan Majors’ acting but guess what, we won’t see him as Kang ever again. 

    It actually blows. Horrible script with bad acting. A complete phone in it mess. 

    Bottom 3 MCU.

  • Air

    Air

    ★★½

    I mean it’s fineeeeee. Thinking about it now it’s very forgettable and doesn’t hold a candle to any other Michael Jordan documentary/mini series out there

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★½

    Initial thoughts

    The Beastie Boys hallway fight absolutely slapped

    Top 5 MCU movie?? Yeah idk I’m just not seeing that at all. Kind of feel the same way about this as I do Vol. 2. The action and story are better but something just seems to be missing

    The whole animal cruelty stuff I could’ve done without personally. Didn’t really affect how I thought of this as a whole. 

    Drax is still A tier comedy I’ll definitely miss that guy …

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

    Drax is nonstop A Tier comedy in this

    Not much else is going on other than the kind of dumb and irrelevant Ego storyline 

    Feel like this doesn’t really progress the story of the Guardians all that much other than the classic break them up apart just to bring them back together

    A better story with a better villain would’ve been a better time

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★

    Great commentary on the state of the world.
    Decent movie that was expertly shot.