Melanie has logged 127 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tribes of Palos Verdes

The Tribes of Palos Verdes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Catfish

Catfish

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Apparition

The Apparition

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Covenant

The Covenant

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry