quorty has logged 58 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Red Pill

The Red Pill

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry