Sort by

Joshua has logged 107 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing

Sing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carl's Date

Carl's Date

2023
×
Edit this entry  
23
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
05
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lynch/Oz

Lynch/Oz

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repas en famille

Repas en famille

1897
×
Edit this entry  
23
Danse japonaise, III : Gueichas en Jinrikcha

Danse japonaise, III : Gueichas en Jinrikcha

1902
×
Edit this entry  
23
Pistol Duel

Pistol Duel

1896
×
Edit this entry  
23
The Pyramids (Overview)

The Pyramids (Overview)

1897
×
Edit this entry