Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Holon

Holon

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heavy

Heavy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hospitals Don't Burn Down

Hospitals Don't Burn Down

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weekend

Weekend

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mammals of Victoria

The Mammals of Victoria

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Road to the Racetrack

The Road to the Racetrack

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Leolo

Leolo

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Trial

The Trial

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Camera

Camera

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Conquest

Conquest

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blink

Blink

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Newsprint

Newsprint

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sound Shapes

Sound Shapes

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry