• Stalker

    Stalker

    ★★★★½

    As much as I admire the craft and ambition, I've yet to see a Tarkovsky film I can fully embrace. In my opinion, they are all marred by his lack of faith in pure image; the need for verbal clarification and rhetorical explanation of things take away the mystery of his aesthetics.

    I had the opportunity to watch Stalker in a theater once and all I kept thinking by the end was how much I wanted the characters to shut up so I could actually enjoy the mise en scene...

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

    Why speak English when there's Gunganese

  • Bringing Up Baby

    Bringing Up Baby

    ★★★½

    Is there a movie character I hate more than Susan Vance? No.

  • Holon

    Holon

    ★★★★★

    The first part is an ultimate culmination of color on film, distilled to its very essence. Prefer to ignore the second part which is considerably weaker, but imperfections aside, this is cinematic projection at full intensity, reaching its fullest potential.

  • Blair Witch

    Blair Witch

    ★★★

    Very Tarkovsky-esque, muddy, windy, and weird looking trees.

  • Death Becomes Her

    Death Becomes Her

    ★★★★

    The lack of foreshadowing makes this quite a bumpy ride, but to hell with tonal consistency, just make something as entertaining as this.

  • Heavy

    Heavy

    ★★★★

    I've seen Pruitt Taylor Vince in other films, but it is only in here that I noticed the thing with his eyes, which is so prominent and effective in bringing out the role that I thought it was just a part of acting, but is actually a real condition called nystagmus, which makes your eyes shift involuntarily. Many will regard that as a handicap for an actor, but here it's a gift.

  • Hospitals Don't Burn Down

    Hospitals Don't Burn Down

    ★★★½

    Quite a lot of emotions packed in 20 minutes. It's Titanic minus the bullshit - a whole lot more fun.

  • Election

    Election

    ★★★★

    Vote for Paul

  • Weekend

    Weekend

    ★★★★½

    It had never occured to me that the idea of a hard cut is practically absent in podcasts/radio and is inherently a filmic idea - which is why I think it's crucial to consider this as having the presence of The Black Screen and not as a mere soundscape.

  • The Host

    The Host

    ★★★★

    My favorite Bong Joon-Ho film, because unlike the others, it doesn't take itself too seriously and pretend it has something important to say about politics or society or our lives in general. Also the comedy here serves to dignify the circumstance/characters than to ridicule or undermine them, and the melodramatic bits are sincere and deserving for once.

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

    I think the main problem is that Vogel's father is rendered as a redeemed/sympathetic/unchallenging character who is simply too easy to forgive at this point, and the movie would've been far more poignant if it were to embrace the futility/stubborness of things.