Sort by

🦇rosie🦇 has logged 673 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Very Sunny Christmas

A Very Sunny Christmas

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Love

Crazy Love

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Psychobitch

Psychobitch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Hackers

Hackers

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Man's Curve

Dead Man's Curve

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry