Sort by

🦇rosie🦇 has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Vacation

Vacation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beaches

Beaches

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Belle

Belle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
That Night

That Night

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jane Eyre

Jane Eyre

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry