Ryan has logged 379 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Results

Results

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Edit this entry  
17
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Darkness on the Edge of Town

Darkness on the Edge of Town

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Zipper

Zipper

2015
×
★★
Edit this entry  
06
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
Edit this entry  
04
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thread

The Thread

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Hookers on Davie

Hookers on Davie

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Time You Had Fun

The Last Time You Had Fun

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★
Edit this entry