Ry has logged 186 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
15
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Christmas Wedding Baby

Christmas Wedding Baby

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Killer Mermaid

Killer Mermaid

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suburban Odyssey

Suburban Odyssey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
40 Days and 40 Nights

40 Days and 40 Nights

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cheaper by the Dozen 2

Cheaper by the Dozen 2

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★
Edit this entry  
19
17 Again

17 Again

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Like Me

White Like Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Why We Fight

Why We Fight

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
Read the review Edit this entry  
26
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry