Ry has logged 51 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forks Over Knives

Forks Over Knives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
The Last Song

The Last Song

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dear John

Dear John

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fences

Fences

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lion

Lion

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
13th

13th

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tanna

Tanna

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Planet Earth

Planet Earth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beginners

Beginners

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry