Rachael has logged 65 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Freeway

Freeway

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
You Should Have Left

You Should Have Left

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eye for an Eye

Eye for an Eye

1996
×
★★★½
Edit this entry  
25
Prom Night

Prom Night

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Willy

Free Willy

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain Ron

Captain Ron

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry