Sort by

rachel remeny has logged 402 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tigger Movie

The Tigger Movie

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry