Sort by

rachel remeny has logged 28 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return to Never Land

Return to Never Land

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Teacher

A Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame II

The Hunchback of Notre Dame II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry