Sort by

rachel remeny has logged 26 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Wave

The Last Wave

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry