Sort by

rachel has logged 248 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry