Sort by

rachel has logged 58 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Call

The Call

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
20
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
That Night

That Night

1992
×
Read the review Edit this entry  
19
Moon

Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vantage Point

Vantage Point

2008
×
★★½
Edit this entry  
17
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enough

Enough

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Adrift

Adrift

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry