Sort by

rachael has logged 49 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
14
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry