• Romeo + Juliet

    ★★★½

  • Bound

    ★★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★

  • The Craft

  • The Birdcage

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★

  • Trainspotting

    ★★

  • Heat

    ★★

  • Strange Days

    ★★★★★

  • Se7en

  • Hackers

  • Clueless

  • Interview with the Vampire

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★½

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Speed

    ★★★★★

  • Reality Bites

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • Aladdin

  • Point Break

    ★★★½

  • Thelma & Louise

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★½

  • Dead Poets Society

  • Heathers

    ★★★★

  • Beetlejuice

  • Scooby-Doo! Meets the Boo Brothers

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Maurice

    ★★★

  • Blue Velvet

    ★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Top Gun

    ★★½

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★½

  • Desert Hearts

    ★★★½

  • The Goonies

    ★★★½

  • The Breakfast Club

  • Yentl

    ★★★½

  • Blade Runner

  • Nine to Five

    ★★★★

  • Cruising

    ★★★

  • Grease

  • Mikey and Nicky

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ½

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★

  • Chinatown

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★

  • A Clockwork Orange

  • Fiddler on the Roof

  • Persona

    ★★★★

  • Sallah

  • West Side Story

  • Psycho

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Strangers on a Train

  • D.O.A.

  • The Little Princess