Sort by

Lilli has logged 95 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Call

First Call

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pull My Daisy

Pull My Daisy

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Futurama: Into the Wild Green Yonder

Futurama: Into the Wild Green Yonder

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
21
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Edit this entry  
11
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★★
Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
14
If a Body Meets a Body

If a Body Meets a Body

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
13
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Secret of the Third Planet

The Secret of the Third Planet

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Frank Zappa: Does Humor Belong in Music?

Frank Zappa: Does Humor Belong in Music?

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
05
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Edit this entry  
12
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
11
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry