Sort by

Blaise has logged 412 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suzume

Suzume

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Future Tense

The Future Tense

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Innocent

The Innocent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ga-ga: Glory to the Heroes

Ga-ga: Glory to the Heroes

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trenque Lauquen

Trenque Lauquen

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The War of the Worlds: Next Century

The War of the Worlds: Next Century

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Golem

Golem

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gullspång Miracle

The Gullspång Miracle

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Flash

The Flash

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Time to Love and a Time to Die

A Time to Love and a Time to Die

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Brothers and Sisters in the North

My Brothers and Sisters in the North

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beyond Utopia

Beyond Utopia

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Strada

La Strada

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw IV

Saw IV

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw II

Saw II

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One False Move

One False Move

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tod Browning's 'Freaks': The Sideshow Cinema

Tod Browning's 'Freaks': The Sideshow Cinema

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kokomo City

Kokomo City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strange Way of Life

Strange Way of Life

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry