Sort by

Blaise has logged 38 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creep

Creep

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Labour

Hard Labour

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Election

Election

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Violent Streets

Violent Streets

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tuesday

Tuesday

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry