Sort by

Hipster has logged 184 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jana Gana Mana

Jana Gana Mana

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
All My Friends Hate Me

All My Friends Hate Me

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
RDX: Robert Dony Xavier

RDX: Robert Dony Xavier

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Normal People

Normal People

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jailer

Jailer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jawan

Jawan

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight

Midnight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry