Aïcha has logged 233 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
½
Edit this entry  
26
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
Edit this entry  
26
Capote

Capote

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Rooftops

The Rooftops

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hollywood

Hollywood

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry