RSS feed for Rafael_Mabilia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hedgehog

The Hedgehog

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brené Brown: The Call to Courage

Brené Brown: The Call to Courage

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Fate/Stay Night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

Fate/Stay Night: Heaven's Feel II. Lost Butterfly

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Rafael vs. The Burguer King System

Rafael vs. The Burguer King System

×
Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry