Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Making True Detective

Making True Detective

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
26
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry