Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
love love eutanásia

love love eutanásia

×
★★
Edit this entry  
03
The Lady of the Zone

The Lady of the Zone

1979
×
Edit this entry  
02
O Fim e o Princípio

O Fim e o Princípio

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Herança

A Herança

1970
×
★★★★
Edit this entry  
31
Worm Movie

Worm Movie

1985
×
★★★
Edit this entry  
31
X Is Y

X Is Y

1990
×
★★★
Edit this entry  
31
You Killed Me First

You Killed Me First

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★
Edit this entry  
30
The Last Time I Saw Macao

The Last Time I Saw Macao

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

A Brutal Pact: The Murder of Daniella Perez

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Ganga Zumba

Ganga Zumba

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Mandacaru Vermelho

Mandacaru Vermelho

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
Plantation Boy

Plantation Boy

1966
×
★★½
Edit this entry  
25
The Big City

The Big City

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Monica and Friends: Lessons

Monica and Friends: Lessons

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Amorous Ones

The Amorous Ones

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barren Lives

Barren Lives

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Terror, Sisters!

Terror, Sisters!

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Chico Viola Didn't Die

Chico Viola Didn't Die

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Copacabana Fools Me

Copacabana Fools Me

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Maria Gladys, Uma Atriz Brasileira

Maria Gladys, Uma Atriz Brasileira

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Heitor dos Prazeres

Heitor dos Prazeres

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Esta Não é a Sua Vida

Esta Não é a Sua Vida

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Language of Persuasion

The Language of Persuasion

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Chorinhos e Chorões

Chorinhos e Chorões

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ver Ouvir

Ver Ouvir

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
21
O Aleijadinho

O Aleijadinho

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Poet of the Castle

The Poet of the Castle

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Master of Apipucos

The Master of Apipucos

1959
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bethânia Bem de Perto: A Propósito de um Show

Bethânia Bem de Perto: A Propósito de um Show

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Meu Nome é Gal

Meu Nome é Gal

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
Os Mutantes

Os Mutantes

1970
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Femme Fatale Meets the Ideal Man

The Femme Fatale Meets the Ideal Man

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Devil Queen

The Devil Queen

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Improvised and Purposeful: Cinema Novo

Improvised and Purposeful: Cinema Novo

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hanako San

Hanako San

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
School Ghost Story F

School Ghost Story F

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
School Ghost Story G

School Ghost Story G

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
Oh! Rebuceteio

Oh! Rebuceteio

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
13
O Canto Livre de Nara Leão

O Canto Livre de Nara Leão

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bike Boy

Bike Boy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Outlaw Love

Outlaw Love

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The 355

The 355

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Swingin' Betty

Swingin' Betty

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
Assim como o Ar, Sempre nos Levantaremos

Assim como o Ar, Sempre nos Levantaremos

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Central Bazaar

Central Bazaar

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry