Sort by

Rafael has logged 692 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★
Edit this entry  
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Jack and the Cuckoo-Clock Heart

Jack and the Cuckoo-Clock Heart

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Minha Vida em Marte

Minha Vida em Marte

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

Aggretsuko: We Wish You a Metal Christmas

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Baghead

Baghead

2008
×
★½
Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Dama do Estácio

A Dama do Estácio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Liquid Truth

Liquid Truth

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★
Edit this entry  
19
The Pleasure of His Company

The Pleasure of His Company

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silêncio no Estúdio

Silêncio no Estúdio

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
★½
Edit this entry  
16
Southwest

Southwest

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Postergados

Postergados

2016
×
Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
The (Dead Mothers) Club

The (Dead Mothers) Club

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★½
Edit this entry  
15
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Hour of the Star

Hour of the Star

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry