Sort by

Rafael has logged 60 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★
Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Help

The Help

2011
×
★★
Edit this entry  
25
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★½
Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
½
Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★½
Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Firefly

The Firefly

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tron

Tron

1982
×
★★
Edit this entry  
15
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
Edit this entry  
15
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black or White

Black or White

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Tron

Tron

1982
×
★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Green Day: Bullet in a Bible

Green Day: Bullet in a Bible

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
The President

The President

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Edit this entry