RSS feed for Rafael

Rafael has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Divine Love

Divine Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Edit this entry  
24
Enough with Catcalling

Enough with Catcalling

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Renovation

Renovation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Shaft

Shaft

2019
×
★½
Edit this entry  
07
King Kong

King Kong

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Silence

The Silence

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Final Score

Final Score

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Open Water

Open Water

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry