Sort by

RAFIF has logged 32 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cary Grant: A Class Apart

Cary Grant: A Class Apart

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
14
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Two Women

Two Women

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry