RafiOjaghi has written 26 reviews for films during 2021.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    I HATE THIS MOVIE SO MUCH

    From the first second of the movie I hated this and with every single second after I hated it just as much or even more. This movie is bad in every single way possible, there is not a single redeeming quality. When I saw the trailer I was skeptical on this movie possibly being great at all but I wanted the movie to be good, the original Matrix movie is 1 of my top…

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★★

    Tampopo was so much fun, this is the most entertaining movie I've seen in a while. This is the first time I've watched the movie but I can imagine watching it another 50 times. From the start I could tell I was in for a different kind of experience, the movie is truly one of a kind.

    Something I noticed early on was the movie's influence from Spaghetti Westerns and French New Wave, seeing a Japanese movie use these different…

  • Ritual

    Ritual

    ★★★★★

    I watched this movie a few weeks ago now for the second time and was actually in the middle of writing my review when my internet went down and I lost everything I wrote, but as I do love this movie and I do want as many people to see it as possible, I'm writing this review with the hope that anyone seeing this may watch it. Since watching the movie there hasn't been a day where I haven't thought…

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    This movie is simply mind blowing, from beginning to end my jaw was dropped watching The Passion of Joan of Arc. I am not usually a fan of silent films, with only a few Chaplin movies being something I like or maybe the stand out classics impressing me conceptually. But, with this movie I wouldn't change a thing, the fact it is a silent movie actually works in its advantage, the score and the power it holds is the real…

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★★

    Going into this re-watch it had been 7 years since I watched Nightcrawler, I went to see the movie in cinemas when it first released, I was 14 years old. Back then I remembered liking the movie a lot and even gave it a 10/10, but for me at this time a 10/10 wasn't too special, I handed out high ratings to anything, from movies that I simply enjoyed to masterpieces that I still would consider favorites to this day.…

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    Fantastic Mr. Fox is quick and snappy from beginning to end, yet the movie really takes its time with its emotions. I can't believe how powerful the dialogue is with such subtlety and sharpness, it leaves no room for any exposition or anything that feels unnatural.

    Fantastic Mr. Fox really shines in the way it links the existentialism of people to the story of animals, it's crazy how human it all feels in the writing of the characters and how…

  • Cowboy Bebop

    Cowboy Bebop

    ★★★★★

    I don't tend to rate TV shows or miniseries unless they are really worth mentioning, and out of any show, Cowboy Bebop is most definitely deserving of the highest praise. After watching some of my favorite movies recently like The Good, The Bad and The Ugly and Blade Runner, I went into this third watch of Cowboy Bebop, already fully aware of it being my all time favorite show and thinking, what if it is also a superior favorite compared…

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    Watching the greatest movie ever made for what must be the 20th time is a beautiful thing when the experience can still feel new and fresh. It's impossible to not be blown away by the movie by its end when it ends with what is arguably the most perfect 5 minutes in cinema history, the final duel is my favorite scene of all time, so it only makes sense for The Good, The Bad and The Ugly to also be…

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    Every time I watch In The Mood For Love, I love it more, the repetitive nature of the film is just perfect for a repeat viewing. The visual story telling is better than any other movie I've seen, the detail in the colors, the dresses worn by Maggie Cheung and all the editing work so well to tell the story. The exposition in this movie is almost none existent, the dialogue works more as an exploration of the theme rather…

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Something that is most often pointed out when it comes to Blade Runner is how slow and boring it is, I personally find the original to be the exact opposite of that, but Blade Runner 2049 seems to wear this claim on its chest, proving to be much longer and drawn out than the original, yet using this to create a unique experience, making the movie stand out more as its own thing. This stand out quality to Blade Runner…

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Writing this review, I speak as someone who has seen this movie at least 30 times. Even when I first watched this at 14 years old, I didn't understand what I just saw but I knew I had watched something special. I was always drawn to come back to this movie and every time I watched it, it felt like the first time, I noticed things I had not noticed before, I interpenetrated things differently. Anything that can be considered…

  • Over the Garden Wall

    Over the Garden Wall

    ★★★★★

    Technically a TV show but it's short and way too masterful to not mention. This is so cute and wholesome. It's easy to love. It's perfect in every way. I wouldn't even want to over complicate this review by analyzing the show, it's just simply beautiful to watch and that's all.