• Titane

    Titane

    ★½

    movies like this are so pretentious in its themes and when mixed with such vulgarity i can't stand them. putting a load of nonsensical and absurd ideas into a narrative doesn't make it some deep and layered art piece simply because you've got some neon in there.

    let's say you were to shoot a film of an apple rotting. of course you can give it meaning and give some bullshit concept of how the movie is a deep and complex…

  • Satantango

    Satantango

    ★★★½

    I'm not going to pretend that a 7 hours and 20 minutes movie is entertaining to watch. It's well made and expresses interesting ideas but for a movie to be such a slow burn in it's development of characters and story, I can only say this movie is just good and didn't impact me in any sort of powerful way.

  • Andrei Rublev

    Andrei Rublev

    ★★★★★

    It has taken a few watches to completely understand, but I can now say this is by far my favorite Tarkovsky film. The odyssey of a man's art and the world that surrounds him, an intent to inspire those who are lost and do not want to be touched by faith, an attempt to find understanding in himself and everyone else. It is quite impossible to nail this movie down as 1 thing, even in its name, it is so much more than a story about Andrei Roublev.

  • Let There Be Light

    Let There Be Light

    definitely in my theoretical top 10 worst movies of all time list somewhere along with dragon ball evolution, saving christmas and f the prom to name a few. i would make a worst movies list but there are too many movies to choose from. This actually could be the worst movie I've ever seen, it's hard to say.

  • The Last Temptation of Christ

    The Last Temptation of Christ

    ★★★★★

    In the words of the great Leonard Cohen, who said: "Jesus was a sailor when he walked upon the water, and he spent a long time watching from his lonely wooden tower, and when he knew for certain only drowning men could see him, he said all men will be sailors then until the sea shall free them, but he himself was broken, long before the sky would open, forsaken, almost human, he sank beneath your wisdom like a stone."…

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    I wonder if when Damian Chazelle pitched the idea of John Legend's character he told him that his song has to be so bad, it's the worst song in the movie by far but consistent in the context of the plot, does John Legend know it's bad? Was that his intention? It would make sense if so...

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

    This movie is a whole cycle and it is shown beautifully with its score, set design, cinematography and a story that leaves the audiences feeling they have experienced a life time.

    Rarely is religion shown with such care and positivity in film, to me this was a film about the flaws of people in nature and how belief, routine and a care for ourselves can direct us back onto the right path.

    Failure and learning is something that is forever in a life time, just like the seasons that come and go, and even as generations pass the same lessons remain for each person to learn.

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

    I remember loving this movie as a kid just like the other Indiana Jones movies but watching it again as an adult I noticed a lot of flaws. Although fun at times, I thought the first half was a mess that failed to set up a solid through line with nothing of what the characters do feeling necessary to any sort of plot, almost seeming as if they were only there for the sake of being there. With all that…

  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★★

    The kind of movie I wish I made. Beautiful cinematography with a career defining performance from River Phoenix, the film has a gentle sense of emotion to it from beginning to end which kept me completely invested the whole time without a single lackluster moment.

    It has been said a million times and can not be said enough, River Phoenix was a truly sensational performer and if he was still with us we would still be honouring him as one of the greatest to ever do it with a long career to back it up.

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching this movie I couldn't help but notice its similarities to Taxi Driver, I feel the 2 movies are different sides of the same coin.

    In Taxi Driver, Travis Bickle is under the belief that he is someone in need of saving and that a woman in his life has the power to do just that, but in the bleak world of Taxi Driver, this is an unrealistic expectation, just as it would be in life. When Travis finds this…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    hannibal lecter. the joker. patrick bateman. amazing amy.

    they are all 1 of the same, but i feel the character of amy and the stunning performance from rosamund pike really brought out a different side to the archetype we have rarely seen before with a motivation worth understanding in its themes of toxic masculinity.

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

    FIRE WALK WITH ME

    Although this film was destroyed by critics upon release, I feel this movie has only grown up to be a classic and I'm sure as more time goes on with new people being introduced to the show, this movie might even go on to garner a well deserved reputation as a fantastic movie worthy of David Lynch's reputation as a visionary director.

    I don't think it's possible to talk about Fire Walk With Me without talking…