• My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★★

    The kind of movie I wish I made. Beautiful cinematography with a career defining performance from River Phoenix, the film has a gentle sense of emotion to it from beginning to end which kept me completely invested the whole time without a single lackluster moment.

    It has been said a million times and can not be said enough, River Phoenix was a truly sensational performer and if he was still with us we would still be honouring him as one of the greatest to ever do it with a long career to back it up.

  • Buffalo '66

    Buffalo '66

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Watching this movie I couldn't help but notice its similarities to Taxi Driver, I feel the 2 movies are different sides of the same coin.

    In Taxi Driver, Travis Bickle is under the belief that he is someone in need of saving and that a woman in his life has the power to do just that, but in the bleak world of Taxi Driver, this is an unrealistic expectation, just as it would be in life. When Travis finds this…

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    hannibal lecter. the joker. patrick bateman. amazing amy.

    they are all 1 of the same, but i feel the character of amy and the stunning performance from rosamund pike really brought out a different side to the archetype we have rarely seen before with a motivation worth understanding in its themes of toxic masculinity.

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

    FIRE WALK WITH ME

    Although this film was destroyed by critics upon release, I feel this movie has only grown up to be a classic and I'm sure as more time goes on with new people being introduced to the show, this movie might even go on to garner a well deserved reputation as a fantastic movie worthy of David Lynch's reputation as a visionary director.

    I don't think it's possible to talk about Fire Walk With Me without talking…

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

    no filmmaker will ever make character studies like Paul Schrader has done and for that i would personally consider him as one of the top three greatest screenwriters of all time. when such screenwriting talent is matched up with unbelievably stylistic and precise direction, beautiful set design, music and acting to say the least. this film is a masterpiece with creativity and intrigue that has almost never been repeated in any sort of similar way since the film's release.

  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)

    The Human Centipede 3 (Final Sequence)

    earlier this year i posted a review stating that the 50 shades trilogy is the worst of all the trilogies, but after watching these abominations of film, now i realize i was wrong

  • Cats

    Cats

    ½

    The horror... The horror...

  • Fifty Shades Freed

    Fifty Shades Freed

    can officially confirm this is the worst trilogy of all time

  • Mallrats

    Mallrats

    ★★★★½

    people not appreciating this movie is why jason lee was in movies like alvin and the chipmunks and he deserved better

  • Dont Look Back

    Dont Look Back

    ★★★★★

    bob dylan is jesus and this is the bible

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    since it's too late now for timothée chalamet to get an oscar nomination, let's have somebody give that man a croissant or something, he deserves some sort of recognition

  • The Aviator

    The Aviator

    ★★★★½

    i think about this movie every time i wash my hands