RSS feed for Ryan

Ryan has logged 182 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Insignificance

Insignificance

1985
×
Edit this entry  
03
Draegerman Courage

Draegerman Courage

1937
×
Edit this entry  
31
Panic Room

Panic Room

2002
×
Edit this entry  
31
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
Edit this entry  
30
The Babadook

The Babadook

2014
×
Edit this entry  
29
Diary of a Hitman

Diary of a Hitman

1991
×
Edit this entry  
28
The Brothers

The Brothers

2001
×
Edit this entry  
27
A Life Less Ordinary

A Life Less Ordinary

1997
×
Edit this entry  
25
Kickin' the Conga Round

Kickin' the Conga Round

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Honolulu: The Paradise of the Pacific

Honolulu: The Paradise of the Pacific

1935
×
★★★
Edit this entry  
25
March On, Marines

March On, Marines

1940
×
★★½
Edit this entry  
24
Wildlife

Wildlife

2018
×
Edit this entry  
23
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
Edit this entry  
22
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nix on Hypnotricks

Nix on Hypnotricks

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Good German

The Good German

2006
×
Edit this entry  
17
So You Want to Wear the Pants

So You Want to Wear the Pants

1952
×
★★★
Edit this entry  
16
So You Want to Play the Piano

So You Want to Play the Piano

1956
×
★★★
Edit this entry  
16
So You Want to Throw a Party

So You Want to Throw a Party

1950
×
★★★
Edit this entry  
15
The Skull

The Skull

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
Edit this entry  
13
Murder in the Big House

Murder in the Big House

1942
×
★★★
Edit this entry  
12
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
Edit this entry  
07
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Jalopy

Jalopy

1953
×
Edit this entry  
05
Steel Against the Sky

Steel Against the Sky

1941
×
★★★
Edit this entry  
04
The Bowery Boys Meet the Monsters

The Bowery Boys Meet the Monsters

1954
×
★★★
Edit this entry  
03
74th Academy Awards Opening Film

74th Academy Awards Opening Film

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
Edit this entry  
30
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
Edit this entry  
29
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Edit this entry  
29
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Treasure

The Treasure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Party

The Party

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hidden Agenda

Hidden Agenda

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blue City

Blue City

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Company Business

Company Business

1991
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Huey P. Newton Story

A Huey P. Newton Story

2001
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★½
Edit this entry  
14
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Final Insult

The Final Insult

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wagoner

The Wagoner

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry