The Ramblin Gamblin Cliff Booth has logged 997 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Diary of a Hitman

Diary of a Hitman

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★
Edit this entry  
31
Detroit 9000

Detroit 9000

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rush

Rush

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tetro

Tetro

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Catlow

Catlow

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
David Bowie: Five Years

David Bowie: Five Years

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Helter Skelter

Helter Skelter

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
How I Won the War

How I Won the War

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Friedkin Uncut

Friedkin Uncut

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Laughing Policeman

The Laughing Policeman

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pocket Money

Pocket Money

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breezy

Breezy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
High Crime

High Crime

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ninja

Ninja

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fists Of Bruce Lee

Fists Of Bruce Lee

1979
×
★★
Edit this entry  
23
Fist of Fury 2

Fist of Fury 2

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Exit the Dragon, Enter the Tiger

Exit the Dragon, Enter the Tiger

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry