The Ramblin Gamblin Cliff Booth has logged 121 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Django Strikes Again

Django Strikes Again

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django, Prepare a Coffin

Django, Prepare a Coffin

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Texas, Adios

Texas, Adios

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
27
Ray Harryhausen: Special Effects Titan

Ray Harryhausen: Special Effects Titan

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★½
Edit this entry  
26
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★½
Edit this entry  
26
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★½
Edit this entry  
25
Viva! Django

Viva! Django

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Songwriter

Songwriter

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Q & A

Q & A

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Psychic

The Psychic

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★½
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Return of Ringo

The Return of Ringo

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Klansman

The Klansman

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silverado

Silverado

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Edit this entry