Sort by

Josh has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cowboys & Aliens

Cowboys & Aliens

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What If

What If

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Joe

Joe

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Escape

No Escape

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Recoil

Recoil

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry