Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
raissa🇧🇷

raissa🇧🇷

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for raissa🇧🇷
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • raissa🇧🇷’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Luca

    Luca 2021

    ★★★★½ Watched by raissa🇧🇷 01 Jul 2021

    esse filme surra call me by your name, gays italianos sempre da certo🤩

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994 2021

    ★★★ Watched by raissa🇧🇷 16 Jul 2021

    esse tipo de filme de terror q eu gosto, ñ da medo só da susto, ótimo pra medrosos;)
    gostei do estilo do filme de mostrar um pedaço do próximo episódio.

  • Almost Famous

    Almost Famous 2000

    ★★★★★ Watched by raissa🇧🇷 04 Jun 2021

    agr eu quero acompanhar uma banda de rock numa turnê em ônibus velho

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society 1989

    ★★★★★ Watched by raissa🇧🇷 03 Jun 2021

    Eu nunca chorei tanto assistindo um filme, q não fosse de cachorro, na minha vida.

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia! 2008

    ★★★★★ Added by raissa🇧🇷

    MEU TUDO COMFORT MOVIE AMO DEMAIS TUDO PRA MIM AAAAA

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again 2018

    ★★★★ Added by raissa🇧🇷

    Esse filme tem a Cher, lily james e maryl streep as três donas DA MINHA VIDA além do fato de ser um musical
    PERFEIÇÃO

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower 2012

    ★★★★½ Added by raissa🇧🇷

    Esse filme tá na lista de filmes que eu me indentifico demais com o protagonista mas não queria porque a vida dele é triste

  • The Parent Trap

    The Parent Trap 1998

    ★★★★ Added by raissa🇧🇷

    Elizabeth tem a mesma energia da princesa Diana

  • Marriage Story

    Marriage Story 2019

    ★★★ Added by raissa🇧🇷

    no começo do filme quando vimos o ponto de vista da nicole eu fiquei com raiva de charlie, mas aí vi o lado dele, e ele também estava passando por dificuldades, ou seja, cada pessoa tem seu lado da história e devemos ouvir.
    e eu odeio advogados

  • Coraline

    Coraline 2009

    ★★★★★ Added by raissa🇧🇷

    to igual o pai da coraline

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off 1986

    ★★★★ Added by raissa🇧🇷

    Esse filme me dá vontade de sair e viver:(
    Comfort movie

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off 1986

    ★★★★ Added by raissa🇧🇷

    Esse filme me dá vontade de sair e viver:(
    Comfort movie

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro