Rakestraw has logged 157 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emotion

Emotion

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I Wish

I Wish

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Restless City

Restless City

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunter

The Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
The Forgiveness of Blood

The Forgiveness of Blood

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Children

Little Children

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alps

Alps

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry