Sort by

Randi has logged 614 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Search of a Midnight Kiss

In Search of a Midnight Kiss

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Urban Cowboy

Urban Cowboy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Art School Confidential

Art School Confidential

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Glorias

The Glorias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chicago Cab

Chicago Cab

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Strange Woman

The Strange Woman

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry