Letterboxd — Your life in film

Forgotten username or password?

×
RandomArceus

RandomArceus

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for RandomArceus
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • RandomArceus’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

    Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978

    ★★★★ Watched 05 Sep 2023

    no clue what I just watched but it wasn’t all that bad once I settled into it

  • Staying Alive

    Staying Alive 1983

    ★★½ Watched 23 Aug 2023

    they weren’t kidding, it actually sucks

  • John Travolto: The Face with Two Left Feet

    John Travolto: The Face with Two Left Feet 1979

    ★★★ Watched 19 Aug 2023

    either that was surprisingly good or I just have horrible taste. perhaps both

  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

    The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart 2020

    ★★★★★ Watched 08 Aug 2023

    went into this not expecting much special, ended up crying at the end. that’s cinema, folks!

  • The Princess Bride

    The Princess Bride 1987

    ★★★★½ Watched 03 Jul 2023

    One of those kinds of films where I don’t trust people who didn’t like it. Like… you watched all of that and got nothing out of it? Nada?

  • Saturday Night Fever

    Saturday Night Fever 1977

    ★★★ Watched 26 Apr 2023

    eh, I see why some people like it. but at the same time, I see why some people don’t.

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain 1952

    ★★★★★ Watched 07 Feb 2023

    i don’t trust people who don’t like this movie

  • Live and Swingin': The Ultimate Rat Pack Collection

    Live and Swingin': The Ultimate Rat Pack Collection 2003

    ★★★★ Watched 29 Jan 2023

    dammit they’re good

  • Rio Bravo

    Rio Bravo 1959

    ★★★★ Rewatched 02 Jan 2023

    halfway through my mum turned to me and went ‘which one’s dean martin?’

  • Judas & Jesus

    Judas & Jesus 2008

    ★★★ Watched 23 Dec 2022

    merry christmas!

  • Carefree

    Carefree 1938

    ★★★★ Watched 18 Dec 2022

    watched some of this with my dad, and the moment fred started singing he just gave up and left the room. fair honestly.

  • Silk Stockings

    Silk Stockings 1957

    ★★★½ Watched 07 Dec 2022

    the dance numbers were very very good and charming. that's the main thing I liked about the movie

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12

Review Tags

16
  • internet archive
  • youtube
  • binge
  • disney+
  • w/ my mum
  • mst3k
  • netflix
  • tubi
  • abc iview
  • watched for school
  • in theaters
  • steam
  • w/ my dad
  • director's cut
  • dvd
  • library dvd
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
X
Threads
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Select your preferred poster