Sort by

Eddie has logged 352 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
14
Avatar: The Deep Dive - A Special Edition of 20/20

Avatar: The Deep Dive - A Special Edition of 20/20

2022
×
Edit this entry  
13
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Edit this entry  
11
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pinocchio: A True Story

Pinocchio: A True Story

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Heroes & Villains

Heroes & Villains

2022
×
Edit this entry  
02
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spirited

Spirited

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry