RSS feed for David

David has logged 68 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★
Edit this entry  
06
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mapplethorpe

Mapplethorpe

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Blond One

The Blond One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lasting Marks

Lasting Marks

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★½
Edit this entry  
07
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Green Book

Green Book

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Papi Chulo

Papi Chulo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring in the Korean Peninsula

Spring in the Korean Peninsula

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Edit this entry