Raphael Georg has logged 187 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★½
Edit this entry  
21
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Superman III

Superman III

1983
×
★★½
Edit this entry  
02
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Superman II

Superman II

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Edit this entry  
30
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Edit this entry