Raphael Georg has logged 32 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry