Raphael Georg has logged 55 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grissom Gang

The Grissom Gang

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hunting in the South Seas

Hunting in the South Seas

1940
×
Read the review Edit this entry  
16
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marty

Marty

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Slice of Lynch

A Slice of Lynch

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellboy

Hellboy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry