• Inside Out

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • Into the Woods

  • Big Hero 6

  • Lava

  • National Gallery

  • Cats Don't Have Vertigo

    ★★★★

  • The Maias: Story of a Portuguese Family

  • The Theory of Everything

  • The Imitation Game

  • Edge of Tomorrow

  • Alentejo, Alentejo

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Wolf of Wall Street

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Saving Mr. Banks

  • 12 Years a Slave

  • Dallas Buyers Club

    ★★★

  • Sacro GRA

  • Longwave

    ½

  • We're the Millers

  • Le cose belle

    ★★★★

  • The Internship

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • Oblivion

  • Les Misérables

  • Django Unchained

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

  • O Estrondo

  • Frankenweenie

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Anna Karenina

    ★★★★

  • Rock of Ages

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Dark Shadows

  • The Hunger Games

  • Red Line

    ★★★★

  • Praxis

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

  • The Intouchables

  • Hugo

  • Orquestra Geração

    ★★★★★

  • Blood of My Blood

    ★★★★½

  • Moneyball

  • The Help

  • The Tree of Life

  • Trabalho de Actriz, Trabalho de Actor

    ★★★½

  • Tomboy

    ★★

  • Megamind

  • José & Pilar

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Black Swan

  • Despicable Me

  • Toy Story 3

  • Knight and Day

  • Shrek Forever After

  • Lusitanian Illusion

  • How to Train Your Dragon

  • Alice in Wonderland

  • Shutter Island

  • Sherlock Holmes

  • Invictus

  • Avatar

  • The Twilight Saga: New Moon

  • Merry Madagascar

  • A Christmas Carol

  • Where the Wild Things Are

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

  • The Hangover